درباره سوییچ های اسمال بیزینس

یکی از مهمترین وظایف یک طراح شبکه انتخاب بهینه ترین تجهیزات برای کاربرد مورد نظر است . اما بهینگی به معنای استفاده از منابع سخت افزاری زیاد و گران قیمت نیست در واقع وظیفه یک طراح خوب استفاده از حداقل منابع سخت افزاری با بهترین بازدهی در هنگام بهره برداری است.

به این ترتیب کسب و کارهای امروزی ، سازمان ها و ادارات کوچک که نیازمند به پروتکل ها و تکنولوژی های جدید در قسمت سوییچینگ خود هستند ولی به دلیل کوچکی سازمان تهیه سوییچ های پیشرفته و گران قیمت ، از نظر مالی برای آنها مقرون به صرفه نیست از این پس می توانند به برخی از پروتکل ها و تکنولوژی های سوییچ های لایه دو و سه دسترسی داشته باشند.

سوییچ های سری 100

این سوییچ ها از نوع غیر مدیریتی یا unmanageable هستند . که ویژگی های کلی زیر را دارا می باشند.

 

سوییچ های سری 200

سیسکو این دسته از سوییچ ها را تحت عنوان سوییچ های اسمارت یا هوشمند نام گذاری کرده است. این سوییچ ها در لایه 2 شبکه کار می کنند و امکاناتی نظیر ساختن vlan را به خوبی فراهم می سازند . مزایای این سری از محصولات عبارتند از :

این سوییچ ها از محصولات سازگار با محیط زیست سیسکو به حساب می آید. که در مصرف انرژی به شکل چشمگیری صرفه جویی میکند.اکثر مدل های این سری بدون فن خنک کننده هستند که به کاهش صدای این سوییچ ها کمک میکند.

 

سوییچ های سری 300

این سری از سوییچ ها نسبت به سری های 100 و 200 تغییرات اساسی پیدا کرده اند . طوریکه به گفته سیسکو بیش از 80 کامپوننت سخت افزاری و نرم افزاری نسبت به سری های پایینتر به آنها اضافه شده است . این نوع سوییچ ها نیز در تعداد و نوع پورت ها تنوع زیادی داشته و در کاربردهای تجاری مقیاس متوسط و در لایه اکسس و توزیع شبکه می توانند جایگزین مناسبی برای سوییچ های کلاسیک سیسکو باشند . سوییچ های سری 300 با قیمت های بسیار مناسب وارد بازار شده اند که در مدلهای 8 پورت تا 48 پورت با سرعت 10.100 و 10 پورت با سرعت 10.100.1000 برای شبکه سازمانهای کوچک طراحی شده اند . خصوصیات کلی این سوییچ ها عبارتند از:

البته سری 500 را هم باید جز این مجموعه دانست سیسکو در اواخر سال 2015 سری های جدید به مجموعه سوییچ های اسمال بیزینس خود اضافه کرد تا هم سبد کالاهای خود را تکمیل کرده و هم سخت افزارهای موجود را بهینه تر ساخته باشد سری های جدید عبارتند از : سری 110 ، سری 220 ، سری x350 ، سری 550

سبد سوییچ های اسمال بیزینس سیسکو در حال حاضر به صورت زیر است.

سوییچ های غیر مدیریتی سری 100 قیمت کم ، کیفیت خوب و قابلیت اطمینان بالا ، راحتی در نصب و استفاده

سوییچ های غیر مدیریتی سری110 جدید دارای مدل های گیگا بیتی و PoE با قیمت بسیا ر مناسب و مصرف انرژی کم و قابلیت تشخیص حلقه در شبکه

سوییچ های هوشمند سری 200 سوییچ های شبه مدیریتی با قابلیت مانیتورینگ

سوییچ های هوشمند سری 220 علاوه بر ویژگی های سری 200 شاخص های بازدهیبالاتر و ویژگیهای امنیتی بیشتر دارد.

سوییج های مدیریتی سری 250 نسل جدید سوییچ های مناسب سازمان های کوچکی که نیاز به امکانات پیشرفته و کاربری آسان دارند .

سوییچ های مدیریتی سری 300 ترکیبی ایده ال از قدرت و قیمت مناسب

سوییچ های مدیریتی سری 350 سوییچ های قدرتمندی که امکانات پیشرفته ای نظیر مسیریابی و POE+ و کاربری آسان برخوردارند این نوع سوییچ ها را می توان در لبه شبکه و یا به عنوان سوییچ اصلی شعب سازمان بکار گرفت.

سوییچ های مدیریتی سری 500 دارای شاخص بازدهی بسیار بالا ، قیمت مناسب ، قابلیت استک کردن